kickboxing

Jak sama nazwa wskazuje Kickboxing to sport łączący w sobie elementy bokserskich ciosów pięścią oraz kopnięć.

Chociaż korzenie tej dyscypliny sięgają do Azji sprzed 2000 lat, to o kickboxingu jak o konkurencji sportowej możemy mówić od lat 70-tych. Wszystko za sprawą amerykańskich karateków, którzy zorganizowali zawody dopuszczające zakazane w karate uderzenia i kopnięcia z pełną siłą. Ze względu na obawy o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników, w ciągu kilku lat wprowadzono reguły bezpieczeństwa w postaci zasad walki oraz ochronnej odzieży.

Regulacje przyczyniły się do powstawania różnych form kickboxingu. Formuły różnią się między sobą technikami uderzeń i ilością kontaktu fizycznego dozwoloną między zawodnikami. Na tej podstawie wyróżniamy formuły:

FULL CONTACT

Miejscem walki jest ring bokserski. Walka jest podzielona na 3 rundy po 2 minuty każda. Zawodnik może stosować wszystkie techniki nożne i bokserskie z wyłączeniem kopnięć kolanem i uderzeń łokciem. Minimum to 8 kopnięć na rundę. Każde kopnięcie poniżej minimum to strata 1 punktu.

LOW KICK

Low Kick to formuła, w której KKK Rebelia specjalizuje się i odnosi sukcesy. Zawodnicy walczą na ringu w trzech rundach po 2 minuty każda. Zasady walki są identyczne jak w full contact, z tą różnicą, że ciosy można zadawać tylko od uda do wysokości głowy. Nie ma także minimalnej liczby kopnięć przypadających na rundę.

K-1

KKK Rebelia przygotowuje zawodników do formuły K-1 na najwyższym poziomie specjalizacji. Standardowa walka K-1 odbywa się na ringu i trwa od 3-5 rund po trzy minuty każda. Walczący mogą stosować wszystkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia, ciosy kolanami, a także rzuty, podcięcia i walkę w klinczu. Wysokość uderzeń nie ma żadnego znaczenia. Zakazane są uderzenia łokciem.

THAI BOXING

Formuła Thai Boxing zbliżona jest do tradycyjnego boksu tajskiego (muay thai) jednak w dużo łagodniejszej wersji. Można stosować wszelkie techniki bokserskie bez względu na wysokość uderzenia włącznie z podrzutami, podcięciami i walką w klinczu. Zabronione są jedynie uderzenia łokciem.

SEMI CONTACT

Walka zawodników, trwająca trzy rundy po 2 minuty, odbywa się na tradycyjnej, japońskiej macie zwanej tatami. W formule tej liczy się przede wszystkim szybkość zawodników. Uderzenia muszą mieć ograniczoną siłę. Po każdym czystym uderzeniu następuje przerwanie walki i przyznanie punktu.

LIGHT CONTACT

W tej formule walka może odbywać się zarówno na ringu jak i tatami czy parkiecie. Trwa standardowo 3 rundy po 2 minuty. W walce zawodnicy musza wykazać się umiejętnościami technicznymi. Uderzenia wykonuje się z ograniczoną siłą.

LIGHT KICK

Dla KKK Rebelia Light Kick to jedna z wiodących formuł, w której klub specjalizuje się i przeprowadza zaawansowane treningi. Miejscem walki może być ring, tatami lub parkiet. Walka ma formę ciągłą. Kopnięcia muszą być wykonywane z ograniczoną siłą, od uda w górę.